Czym są pomiary geodezyjne i jak się je wykonuje?

Osoby, które znalazły działkę pod budowę domu, muszą pamiętać, że przed kupnem materiałów budowlanych bardzo ważne jest wykonanie kilku ważnych kroków, przy realizacji konieczna jest obecność geodety.

Pomiary geodezyjne

Czym są pomiary geodezyjne i jak się je wykonuje?Przeprowadzenie pomiarów geodezyjnych należy do koniecznych czynności w procesie budowy każdego budynku, w tym również domów mieszkalnych. Geodeta wykonuje pomiary geodezyjne nie tylko w celu aktualizacji mapy do celów projektowych, ale również wytyczenia, a także odbioru domu, dlatego bez pomiarów geodezyjnych nie jest możliwe rozpoczęcie budowy.

Część z wykonanych pomiarów jest konieczna do uzyskania zgody na budowę jak np. wykonanie mapy do celów projektowych, na której dany projektant wrysowuje planowany budynek, a także propozycje podłączenia go do mediów, takich jak np. woda, kanalizacja czy prąd. Z kolei inne wykonywane są po uzyskaniu przez danego właściciela działki zgody na budowę domu. W celu zamieszkania  w nowo wybudowanym domu konieczny jest jego odbiór, a ten dokonywany jest m.in. na podstawie inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej.

Więcej o pomiarach geodezyjnych dowiecie się za artykułu: https://apag.com.pl/rodzaje-pomiarow-geodezyjnych/