Większość z nas zastanawia się na jakiej podstawie adwokat wylicza wysokość swojego honorarium… Jak to wygląda w praktyce?
W większości kancelarii wysokość wynagrodzenia jest ustalana indywidualnie, z każdym klientem z osobna. Pod uwagę zazwyczaj bierze się złożoność problemu prawnego, czas jaki prawnicy muszą poświęcić na pracę nad sprawą. Pod uwagę należy także wziąć doświadczenie i renomę danego adwokata.
Adwokat podpisuje z klientem odpowiednią umowę, wynika to z ustawy Prawo o adwokaturze. Należy pamiętać, że usługi adwokata opodatkowane są 23% stawką VAT.
Adwokaci rozliczają się na podstawie:
– Ryczałtu, to opłata jednorazowa za prowadzenie danej sprawy. To najczęściej wybierane rozwiązanie.
– Stawka godzinowa, adwokat dostaje wynagrodzenie za czas jaki poświęcił na pracę nad sprawą.
– Wynagrodzenie za sukces. Ta forma rozliczenia wiąże się z ryczałtem. Adwokat dodatkowo dostaje premię za sukces bądź jego wynagrodzenie zostaje odpowiednio pomniejszone jeśli poniesie porażkę.
Podsumowując stawki za usługi adwokackie są bardzo zróżnicowane, na ich wysokość wpływa przynajmniej kilka czynników. Bywa, że cenniki adwokatów w tym samym mieście diametralnie się różnią.
Żeby bliżej zapoznać się z cenami adwokatów za porady prawne zapraszam do zapoznania się z artykułem: https://adwokatkrakow.edu.pl/ile-zarabia-adwokat-w-krakowie/