Każdy z nas marzy o bujnym i zielonym trawniku. Proces jego zakładania dla większości osób nie ma jednak nic wspólnego z przyjemnością. Jeżeli jednak marzy nam się bujna murawa, musimy przez ten proces przebrnąć. Na szczęście, skrupulatne zaplanowanie poszczególnych etapów i przestrzeganie tego planu, daje nam niemal gwarancję sukcesu.
Wybierz miejsce i przygotuj podłoże
Pierwszym etapem zakładania trawnika jest wybór miejsca. Niestety, nie każde miejsce nadaje się na trawnik. Należy wybrać taki obszar, który zapewni trawom odpowiednie warunki do wzrostu. Najlepiej, aby było to miejsce słoneczne lub półcieniste. Trawnik założony w mocno zacienionym miejscu może nie prezentować się zbyt dobrze i należy mieć tego świadomość. Po wyborze odpowiedniego miejsca, należy przygotować podłoże. Warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż przygotowywanie podłoża to najbardziej czasochłonny etap zakładania trawnika. Kto wie jednak, czy nie najważniejszy. W pierwszej kolejności należy przekopać ziemię na głębokości około 15 centymetrów. Konieczne jest pozbycie się wszelkich śmieci, kamieni, a także grubych patyków. Warto także wypielić inwazyjne chwasty, takie jak chociażby mniszki lekarskie. Można zastosować nawóz, który ułatwi trawie wzrost, ale nie jest to konieczne. Dość dobrym rozwiązaniem może okazać się natomiast założenie siatki przeciwko kretom.
Wyrównaj ziemię i wybierz nasiona
Po przekopaniu ziemi i usunięciu chwastów, konieczne staje się wyrównanie podłoża. Warto użyć do tego celu specjalnego walca. Ubijanie ziemi stopami może bowiem okazać się nieefektywne. Wydawać by się mogło, że po wyrównaniu podłoża można przystąpić do wysiania nasion. Nic jednak bardziej mylnego! Zanim to zrobimy, należy odczekać 2 tygodnie, aby sprawdzić, czy nie pojawią się chwasty. Jeśli tak się stanie, należy usunąć je herbicydami lub ekologicznymi środkami ochrony roślin. Po wyrównaniu podłoża i usunięciu chwastów można pomyśleć o nasionach. Trzeba je jednak starannie wybrać. Jeżeli zdajemy sobie sprawę z tego, że nasz trawnik będzie mocno eksploatowany, najlepszym rozwiązaniem będzie trawa sportowa. W sklepach ogrodniczych znajdziemy także mieszanki idealne na tereny suche czy bardziej zacienione. Dość dużym zainteresowaniem cieszą się także uniwersalne mieszanki nasion traw. Jeśli nie wiemy, jakie nasiona wybrać, warto poprosić o pomoc doświadczonego sprzedawcę.
Wysiej nasiona i odpowiednio pielęgnuj
Jednym z najważniejszych etapów zakładania trawnika jest oczywiście wysianie zakupionych w sklepie ogrodniczym nasion. Trzeba pamiętać, że najlepiej robić to wiosną, choć wysianie nasion jesienią także powinno przynieść upragniony skutek. Jeśli decydujemy się na zakładanie trawnika jesienią, lepiej robić to we wrześniu lub październiku. Najistotniejsze jest to, aby trawa zdążyła wzejść na około 2 tygodnie przed pierwszymi przymrozkami. Jak należy siać trawę? Najpopularniejsze jest sianie ręczne z wiaderka. Można zdecydować się także na użycie ręcznego siewnika. Bez względu na wybraną metodę, należy zwracać uwagę na to, aby trawa była siana równomiernie. Wówczas nie powstaną nieestetycznie wyglądające kępy traw. Aby uniknąć wyjadania nasion przez ptaki, warto przysypać je cienką warstwą gleby. Następnie, przy pomocy stóp warto ubić podłoże. Bardzo istotne jest regularne podlewanie trawnika, zwłaszcza przez pierwsze dwa tygodnie. Warto robić to raz dziennie, najlepiej wieczorem. Kiedy uda nam się już uzyskać satysfakcjonujący wygląd trawnika, nie pozostaje nam nic innego jak pielęgnowanie go. Warto pamiętać o regularnym koszeniu oraz nawożeniu murawy.